КАРТА АВТОШЛЯХІВ
ГОТЕЛІ УКРАїНИ
КВИТКИ НА АВІАРЕЙСИ
"Шляхами героїчної слави"
        11 жовтня 2012 року в Музеї Гетьманства (м. Київ, вул. Спаська, 16-б) "круглий стіл" на тему: "Шляхами героїчної слави " присвяченого Дню козацтва і 70-роковинам створення Української Повстанської Армії (УПА) та свята Святої Покрови.
Організаторами заходу були Всеукраїнське товариство "Просвіта" ім. Тараса Шевченка, Міжнародна асоціація "Козацтво" та Музей Гетьманства.
        В заході взяли участь відомі історики, науковці, громадські діячі.

З вступним словом виступив заступник голови ВУТ "Просвіта", відповідальний секретар, Заслужений працівник освіти України
Микола Нестерчук.
        В своєму виступі він зазначив, що історія українського народу, починаючи вже з ХVст. і, зокрема, з часів козаччини, - це постійні національно-визвольні змагання, безперервна боротьба за визволення з чужоземної неволі, за побудову незалежної самостійної української держави.
Навіть зараз уже на 22 році Незалежності України приходиться боротись за утвердження української культури, духовності і особливо за українську мову. Товариством "Просвіта" проведено ряд потужних заходів на захист української мови. Так 25 вересня та 6 жовтня 2012 року проведено два етапи Всеукраїнського форуму "Захистимо українську мову та державність".

        Академік Петро Панченко акцентував увагу на героїчних сторінках козацької доби.
Яскравою сторінкою героїчної слави українського народу набула боротьба українського народу в період визвольної війни 1648-1654 років під проводом Богдана Хмельницького.
Невмирущою славою стали героїчні переможні битви козацтва з польськими військами в травні 1648 року під Жовтими Водами, Корсунем тощо.
У доповіді підкреслювалось, що зразком служіння своєму народові були славні лицарі незламного українського духу, як-от Іван Богун, Іван Виговський, Северин Наливайко.

        Продовжив тему героїзму козацтва Микола Оцун . Він розкрив нев'янучу славу українських козаків і селян під час Коліївщини 1768 року під проводом Максима Залізняка і Івана Гонти.
Героїчна боротьба українців була продовжена уже з більшовицькими окупантами в 1920-80=х роках різними козацько-гайдамацькими загонами під керівництвом відомих отаманів Зеленого на Київщині, братів Чучупаків у Холодному Яру тощо. Ці події документально відтворені в книгах Юрія Горгонського "Холодний Яр" та Василя Шкляра "Чорний ворон", які рекомендовані для прочитання присутнім учням і не тільки. Ця боротьба перейшла у спротив українського народу в часи Другої світової війни.

        Михайло Сопівник розповів про роль і значення боротьби Української повстанської Армії на три фронти проти німецьких загарбників, більшовицького поневолення червоною Москвою, а також проти польських шовіністичних формувань армії Крайової.
Ще до офіційного (01.09.1939 р.) початку другої світової війни уже 15 березня 1939 року український народ вступив у боротьбу після проголошення Карпатської України незалежною державою з угорськими поневолювачами. А після розправи з керівниками відновленої Української Держави 30 червня 1941 року у Львові і її заборони німецьким командуванням для українського народу настав новий етап визвольних змагань з гітлерівськими колонізаторами.

        Олександр Шепнівський -педагог-краєзнавець, керівник туристичного клубу "Робінзон" в Дніпровському районі м. Києва акцентував увагу на ролі і значенні героїчної боротьби українського народу в історичному минулому, на вихованні молодого підростаючого покоління українців.
В своєму виступі на прикладі роботи клубу він розповів про цікаву цілеспрямовану роботу з учнівською молоддю у пізнаванні своєї країни, її історичного минулого в туристичних походах по місцях героїчної слави українського народу.


        Український народ повстав зі зброєю в руках і боронив свою. землю, свої права бути господарем на рідній землі у своїй державі. Три роки, з 1941 до 1944 рр., тривала ця жорстока і кривава боротьба проти німецько-нацистських поневолювачів, а з 1944 по 1954 рр., ця боротьба продовжувалась проти московсько-більшовицьких окупантів.
Ця боротьба тривала аж до 1956 року.
В одній із промов на честь 50-річчя УПА полковник Василь КУК, Головний командир УПА з 1950 до 1954 рр. сказав: "Тринадцятирічна визвольна війна відібрала життя десяткам тисяч найкращих, найблагородніших синів і дочок України. Це була найбільша й найгероїчніша х усіх дотеперішніх національно-визвольних війн. Світова історія подібної не знає. Конкретна визначеність остаточної мати цієї боротьби - Українська Самостійна Соборна Держава".
Героїзм в цій боротьбі став масовим явищем не лише повстанців, але й усіх українців. Адже це була армія, створена самим народом, підтримувана тільки народом. Загалом УПА і окремі лоївки воювали на Хмельниччині, Поліссі, Чернігівщині, Київщині га Наддніпрянській Україні в Донбасі. Це була боротьба народу всієї України.
Героїчна боротьба ОУН-УПА показала світові героїчний, незламний, волелюбний дух українського народу за своє визволення від чужинців і споконвічне прагнення українців до свободи, бажання жити вільно у своїйДержаві.

01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 10-б                 Тел. 278-24-63                 Email: tovprosvita@i.ua
Всеукраїнське товариство "Просвіта" ім. Тараса Шевченка